Uwolnijmy potencjał rynku pracy
Łukasz Kozłowski Jedynie dwie trzecie Polaków w wieku produkcyjnym wykonuje jakąkolwiek pracę. W Szwecji ten odsetek sięga 80 proc. – pisze ekspert Pracodawców RP.
Praca, jak stanowił jeden z artykułów przedwojennej konstytucji kwietniowej, jest podstawą rozwoju i potęgi Rzeczypospolitej. Jakże prawdziwe jest to stwierdzenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż Polska nie jest krajem wysoce zasobnym w pozostałe czynniki decydujące o bogactwie, takie jak kapitał i surowce naturalne. Chcąc osiągnąć sukces, jesteśmy – dosłownie – skazani na to, by go sobie wypracować. Dlatego Pracodawcy RP zdecydowali się przygotować „Raport o pracy". Stanowi on całościowe spojrzenie na fundamentalne problemy polskiego rynku pracy. W ogromnej mierze to właśnie od tego, jak skutecznie będą one rozwiązywane, zależeć będzie, jak szybko (lub czy w ogóle), będziemy nadrabiać zapóźnienie rozwojowe względem Zachodu.
Punktem wyjścia dla Raportu jest aktualna sytuacja panująca na polskim rynku pracy. Jak nietrudno zauważyć, ostatnie kilka lat było w jego przypadku wręcz nieprzerwanym pasmem sukcesów. Nie zawsze jest jednak doceniana doniosłość tego faktu. By jak najlepiej go zobrazować, warto przypomnieć wcale nie tak dawne prognozy. Cofnijmy się do marca 2013 r. Narodowy Bank Polski przewidywał wtedy, że bezrobocie będzie nieustannie rosło aż do 2015 r., kiedy osiągnie szczytowy poziom.
Większy optymizm wykazywał ówczesny rząd – w projekcie ustawy budżetowej na 2014 r. założył, że w końcu 2016 r. stopa bezrobocia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta