Jeśli podatnik faktycznie nie spłaci długu musi skorygować VAT
Umowy o zwolnieniu z długu nie można uznać za uregulowanie należności po dokonaniu korekty w ramach ulgi na złe długi.
Fiskus zakwestionował spółce rozliczenie VAT w związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w toku kontroli podatkowej. Kontrolerzy ustalili, że spółka posiadała wobec innej firmy zobowiązania, w tym nieuregulowane w terminie 150 dni liczonych od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturach. W rozliczeniach VAT za miesiące, w których upływał termin, spółka rozliczyła korektę poprzez zmniejszenie podatku naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur w ramach tzw. ulgi za złe długi w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT.
Z powodu powstania znacznego zadłużenia spółki wobec tego głównego kontrahenta firmy zawarły umowę o zwolnienie z długu. Uznając, że zwolnienie z długu oznacza uregulowanie zobowiązań, w tym zobowiązań nieuregulowanych w terminie 150 dni, spółka ponownie skorygowała podatek naliczony, w trybie art. 89b ust. 4 ustawy VAT – tym razem poprzez jego zwiększenie o kwoty wynikające z faktur VAT załączonych do wspomnianej umowy. W odniesieniu do innych faktur spółka nie skorygowała uprzednio odliczonego podatku naliczonego uznając, że wynikające z nich należności, zgodnie z umową, również zostały przez nią uregulowane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta