Logiko, gdzie jesteś?
Ustawodawca pozwala sędziom w Polsce zamykać ludzi w więzieniach na 25 lat, ale nie za bardzo wierzy, że są na tyle odpowiedzialni, by przywracać terminy formalne – dziwi się prawnik Aleksander Tobolewski.
Z relacji prawników w Polsce od czasu do czasu dowiaduję się o problemach dla mnie nieodgadnionych. Często nie rozumiem ustawodawstwa, treści stanowionych aktów prawnych ani postępowania wymiaru sprawiedliwości. Według mnie przyjęte zasady kłócą się z logiką. Sam powtarzam, że trzeba z ostrożnością dopatrywać się logiki w prawie, ale nie trzeba być filozofem, by wprost dostrzec brak rozsądku w niektórych dziedzinach. Przyzwyczajeni od lat do obowiązujących schematów postępowania, polscy prawnicy nie zwracają na to uwagi, mimo że sami gotowi są potwierdzić istniejące absurdy.
Wciąż jestem złem koniecznym
W Kanadzie wymiar sprawiedliwości jest traktowany jako organ, który ma służyć obywatelom w przestrzeganiu prawa. W Polsce traktuje się sądownictwo jako trzecią władzę, stricte władzę. A czy się to komuś podoba bardziej czy mniej, każda władza po jakimś czasie staje się arogancka i uważa, że jej przywilejem jest rządzenie i działanie tak jak jej wygodnie. Zapomina o obywatelu, któremu ma służyć. Gdybym ja w Polsce powiedział pracownikom w sądzie, że są dla mnie, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta