Kiedy firma musi zwrócić pieniędze unijne
Drobne naruszenie procedur przy wykorzystaniu środków z budżetu UE to za mało, żeby przedsiębiorcę zobowiązywać do zwrotu pieniędzy.
Zarząd województwa jako instytucja zarządzająca określił przedsiębiorcy kwotę pieniędzy unijnych do zwrotu z odsetkami. Właścicielowi firmy przyznano dofinansowanie na przebudowę motelu. W świetle zapisów umowy o dofinansowanie mężczyzna zobowiązał się do dokonywania wydatków celowo i oszczędnie. Na beneficjencie ciążył obowiązek postępowania zgodnie z wytycznymi w sprawie udzielania zamówień oraz wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych prawem zamówień publicznych.
Najniższa cena
Ustalono, że przedsiębiorca wysłał zaproszenia do złożenia ofert do 5 wykonawców oraz zamieścił je w sieci. Otrzymał trzy oferty na wykonanie przedsięwzięcia „pod klucz". Jako kryterium oceny wskazano najniższą cenę.
Inwestor wybrał najkorzystniejszą ofertę i podpisał umowę na roboty. Naruszenie miało polegać na tym, że w zapytaniu ofertowym inwestor zawarł obowiązek przedłożenia przez wykonawców zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Tymczasem wszyscy oferenci, w tym wyłoniony wykonawca poprzestali na złożeniu oświadczeń o niekaralności.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta