Opłatę za transfer zawodnika potrąca się jednorazowo
Wydatki związane z pozyskaniem członków drużyny są dla klubu pośrednim kosztem uzyskania przychodu. Ma prawo ująć je w rachunku podatkowym w całości, w dacie poniesienia.
W interpretacji z 13 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.874.2016.1.PC) Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła o potrącalności wydatków ponoszonych przez klub sportowy na transfer zawodników.
Spółka akcyjna prowadzi działalność w postaci klubu sportowego piłki ręcznej. Warunkiem uzyskiwania przychodów ze sprzedaży biletów czy usług reklamowych jest utrzymywanie drużyny rozgrywającej mecze, składającej się z profesjonalnych zawodników, z którymi podpisywane są kontrakty o przynależności klubowej. Klub podpisuje umowy zarówno z zawodnikami wyszkolonymi w ramach własnej działalności szkoleniowej, jak i z graczami pozyskanymi z innych klubów w drodze transferu. Transfer może mieć charakter definitywny, zwalniający zawodnika bezterminowo z przynależności klubowej, jak i czasowy, skutkujący powrotem zawodnika do macierzystego klubu po upływie kontraktu.
Na rzecz związku, ale nie tylko
W związku z transferem klub sportowy jest zobowiązany ponieść opłatę na rzecz związku piłki ręcznej (polskiego lub zagranicznego). Dodatkowo, w przypadku zawodników poniżej 23 roku życia, klub ponosi opłatę na rzecz klubu macierzystego w formie ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. Opłata i ekwiwalent są świadczeniami niezwrotnymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta