Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy produkcji w toku można nie wyceniać

15 lutego 2017 | Ekspert księgowego | Anna Ceglarek
źródło: Rzeczpospolita

Niezakończone wyroby wykazuje się na dzień bilansowy w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Przyjęcie do tego celu tylko wybranych kategorii kosztów bądź odstąpienie od wyceny jest możliwe, ale wyłącznie na warunkach określonych w przepisach.

- W jaki sposób ustalić kalkulację kosztów wytworzenia produkcji w toku? W jakim terminie należy przeprowadzić inwentaryzację produkcji w toku? – pyta czytelniczka.

Na ostatni dzień roku obrotowego

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) inwentaryzację produkcji w toku należy przeprowadzić w drodze spisu z natury na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Nie ma możliwości przeprowadzenia spisu produkcji w toku w innym terminie, ponieważ zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 1 uor inwentaryzację składników aktywów można przeprowadzić nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem bilansowym i nie później niż do piętnastego dnia po zakończeniu roku obrotowego, z wyłączeniem jednak m.in. produkcji w toku. -

Na koniec roku obrotowego w spółkach produkcyjnych mogą wystąpić wyroby w toku produkcji. Są to wyroby, których produkcja nie jest zakończona z punktu widzenia procesu technologicznego, wymagające dalszej obróbki, które nie stały się jeszcze wyrobami gotowymi. W przypadku wystąpienia produkcji w toku należy przeprowadzić jej inwentaryzację oraz wycenę w księgach rachunkowych.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 uor produkcję w toku wycenia się według kosztów wytworzenia nie wyższych od ceny sprzedaży netto. Ustawa o rachunkowości dopuszcza również wycenę produkcji w toku:

- w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10676

Wydanie: 10676

Spis treści
Zamów abonament