Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego trzeba ustalać zmianę stanu produktów

15 lutego 2017 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Aby zachować współmierność przychodów i kosztów, w przypadku zysków i strat w wariancie porównawczym, konieczna jest korekta kosztów o wartość wyrobów gotowych, wyprodukowanych w danym okresie, ale niesprzedanych, lub odwrotnie.

Rachunek zysków i strat w wersji porównawczej różni się od tego w wersji kalkulacyjnej metodą wyznaczenia wyniku netto na sprzedaży. W wariancie kalkulacyjnym wynik powstaje poprzez uwzględnianie kolejnych grup kosztów i przychodów, które podzielone były według miejsc ich powstawania (produkcja, sprzedaż, zarząd). Natomiast w wariancie porównawczym mamy do czynienia z podziałem kosztów ze względu na ich rodzaj.

Nowości z ubiegłego roku

Zmiany w ustawie o rachunkowości (uor), które miały miejsce w roku 2016, nie objęły części operacyjnej przychodów wariantu porównawczego rachunku zysków i strat z załącznika nr 1 do uor. W związku z tym, prezentuje się on cały czas tak samo jak na zestawieniu poniżej.

 

W tej pozycji wyróżniamy cztery podstawowe grupy przychodów. W przeciwieństwie do wariantu kalkulacyjnego występują tu też pozycje niebędące przychodem w bezpośrednim znaczeniu tego słowa. Wynikają one z tego, że w wariancie porównawczym przedstawione są koszty rodzajowe, które są kosztami danego okresu, a nie kosztami dotyczącymi sprzedaży zrealizowanej w danym roku.

- Przychody netto ze sprzedaży produktów są najbardziej bezpośrednią pozycją w tej części sprawozdania. Są to po prostu przychody ze sprzedaży wytworzonych przez spółkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10676

Wydanie: 10676

Spis treści
Zamów abonament