Czy Polska jest jeszcze demokratycznym państwem prawa?
Jako demokratyczne państwo prawne określa Rzeczpospolitą Polską artykuł 2 Konstytucji RP.
Czy po kilkunastu miesiącach rządów PiS ten zapis konstytucji znajduje potwierdzenie w rzeczywistości? Politycy rządzącego ugrupowania nie mają wątpliwości. Suweren dał władzę PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Co więcej, po raz pierwszy po 1989 roku nie zaistniała konieczność zawiązywania koalicji rządowej, gdyż PiS (wraz z sojusznikami) uzyskał w Sejmie bezwzględną większość. Czy można się dziwić, że PiS realizuje swój program? W dobrym samopoczuciu umacniają polityków PiS wyniki sondaży, wskazujące, że poparcie dla ich partii utrzymuje się na wysokim poziomie, zbliżonym do uzyskanego w ostatnich wyborach. Opozycja pozostaje wyraźnie w tyle, nawet gdyby podsumować słupki poparcia partii, które ją tworzą. Fala obywatelskiego sprzeciwu wobec poczynań PiS, bardzo widoczna w trakcie demonstracji ulicznych, odbywających się w pierwszej fazie rządów nowej władzy, wyraźnie opadła w ostatnich miesiącach.
Chaos i improwizacja
Z tymi ostatnimi faktami trudno dyskutować. Czy znaczy to jednak, że poczynaniom władzy mamy przyglądać się z większą pobłażliwością? Nie nazywać rzeczy po imieniu? Tak zdaje się rozumować między innymi Paweł Kowal.
W jednej z niedawnych dyskusji toczących się w stacji TVN 24 oponował przeciwko określaniu rządów w Polsce jako autorytarnych. Apelował, aby to określenie zarezerwować dla trudniejszych czy bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta