Czas wielkiego egoizmu w gospodarce
Antyliberalizm czy liberalizm? Nadchodzące wybory w Europie pokażą, którą drogę wybiorą społeczeństwa.
Rozstrzyga się kształt nowego ładu na arenie międzynarodowej. Trzy istotne przemowy mówią wiele o jego możliwym kształcie. Polska musi wybrać między antyliberalizmem a liberalizmem, czyli wizją świata egoistów, a systemem naczyń połączonych z mechanizmami chroniącymi słabszych graczy przed apetytami mocarstw.
Trump
Należy zacząć niechronologicznie od inauguracyjnej przemowy prezydenta Donalda Trumpa z 20 stycznia 2017 roku. Należy ją scharakteryzować za „Financial Times" jako populistyczną, protekcjonistyczną i antyestablishemntową. Jej hasłem przewodnim jest „America First", czyli „Ameryka na pierwszym miejscu". Mowa w niej o obronie granic przed nielegalną imigracją, obronie miejsc pracy przeciwko konkurencji zza granicy, a także o słuchaniu głosu ludu, a nie doradców z Waszyngtonu. Trump zapowiada, że „nadchodzi godzina działania".
Przeciwko pasywnej polityce zagranicznej USA opowiadają się partyjni koledzy Trumpa na czele z senatorem Johnem McCainem, zwolennikiem aktywnej współpracy USA w ramach NATO i z Unią Europejską.
W swoich działaniach Donald Trump ma ignorować rady „establishmentu", czyli elit Waszyngtonu, które w przekonaniu części Amerykanów prowadzą politykę kraju w złym kierunku. – Zbyt długo mała grupa ludzi w naszej stolicy zbierała plony rządów, podczas gdy zwykli ludzie dźwigali ciężar ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta