Różne wynagrodzenie, choć takie same stanowiska
Osoby wykonujące w tym samym zakładzie pracę jednakową lub o jednakowej wartości powinny zarabiać tyle samo. Bywa jednak, że „jednakowość" występuje tylko z pozoru.
Za wykonaną pracę należy się płaca. Strony stosunku pracy określają jej wysokość w umowie. Podlega ona oczywiście negocjacjom. Szef i podwładny mają w tym zakresie dużą swobodę. Nie jest ona jednak nieograniczona. Nie można działać w oderwaniu od wewnętrznych (firmowych) zasad płacowych ani powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Oczywiście każdy jest (lub powinien być) świadomy obowiązku zagwarantowania co najmniej krajowego wynagrodzenia minimalnego (w 2017 r. – 2000 zł). Na tym jednak obostrzenia ustawodawcy się nie kończą. Kodeks pracy formułuje szereg zasad dotyczących wynagradzania. Weźmiemy pod lupę jedną z nich.
Słowo klucz „jednakowe"
Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Tak stanowi art. 183c kodeksu pracy. Co istotne, na potrzeby tego przepisu pojęcie „wynagrodzenie" należy rozumieć szeroko. Pensja obejmuje w tym przypadku wszystkie świadczenia pieniężne wypłacane podwładnemu – bez względu na ich nazwę i charakter, a także wszystkie pozostałe świadczenia związane z pracą, przyznawane w innej formie niż pieniężna.
Krok po kroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta