Firma naprawia błąd w ZUS, zatrudniony nie płaci PIT
Zaległa składka na ubezpieczenie społeczne w części należnej od ubezpieczonego, zapłacona przez pracodawcę, nie jest dla pracownika przychodem.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 20 grudnia 2016 r. (I SA/Wr 1092/16).
Stan faktyczny
Spółka prowadzi działalność i zatrudnia pracowników na umowy o pracę oraz inne umowy, np. zlecenia. W związku z tym jako płatnik pobiera zaliczki na PIT od świadczeń wypłacanych ubezpieczonym. Firma ustala podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób zatrudnionych. Zdarza się jednak nieprawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zarówno z powodów zawinionych przez płatnika, jak i przez ubezpieczonych. W takim przypadku dochodzi do ustalenia wyższej podstawy opodatkowania PIT, która jest podstawą odprowadzania zaliczek przez spółkę. Niższa składka na ubezpieczenie społeczne skutkuje wyższą podstawą opodatkowania i wyższym PIT. Firma podkreśliła, że każdorazowe ujawnienie niedopłaty składek skutkuje obowiązkiem rozliczenia ich z ZUS zarówno w części opłacanej przez nią jako płatnika, jak i tej, do której sfinansowania zobowiązany był ubezpieczony.
Spółka podkreśliła, że nie będzie dochodzić zwrotu kwot zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w części należnej od ubezpieczonych. Zapytała jednak czy wartość zaległej składki na ubezpieczenie społeczne (część ubezpieczonego) odprowadzonej przez nią w celu wywiązania się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta