Nasz kraj sięga do gwiazd
Otylia Trzaskalska-Stroińska | Osiągnięcie 3-proc. udziału w europejskim rynku kosmicznym jest dla Polski celem ambitnym, ale wykonalnym – ocenia wiceszefowa rady Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Rz: Co Polsce daje obecność w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)?
Otylia Trzaskalska-Stroińska: Polska została członkiem Agencji w listopadzie 2012 r. Fakt ten stanowił istotny impuls do wzrostu liczby podmiotów z naszego kraju, zainteresowanych podjęciem i prowadzeniem współpracy z tą organizacją. Wymowną ilustracją jest wzrost liczby podmiotów zarejestrowanych w portalu przetargowym ESA – z niewielu z ponad 50 w roku 2012 do 364 w 2017 r.
Dotychczas polskie podmioty uzyskały kontrakty na ok. 42 mln euro – kwota ta stale rośnie w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.
Jaką składkę płaci Polska i czy będzie ona podnoszona?
Składka płacona przez Polskę do roku 2019 wynosić będzie 34,57 mln euro, z tego około 21,8 mln euro na programy obowiązkowe oraz około 12,77 mln euro na opcjonalne (rocznie). Dzięki dodatkowym środkom finansowym przeznaczonym na ten cel z budżetu Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasza składka opcjonalna wzrosła o 25 proc. w porównaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta