Szansa na nowy start czy sposób na ucieczkę od długów
Upadłość może ogłosić każdy, nie tylko przedsiębiorca. Nie jest do tego nawet konieczne posiadane statusu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Postępowania upadłościowe powszechnie kojarzą się głównie z dużymi przedsiębiorstwami, które nie będąc w stanie spłacać swoich zobowiązań. W takiej sytuacji ogłaszają one upadłość, gdzie podczas postępowania majątek przedsiębiorstwa jest sprzedawany, a upadła firma zostaje ostatecznie wyeliminowane z obrotu gospodarczego. Obowiązuje również specjalny tryb postępowania prowadzonego wobec osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jest to „upadłość konsumencka".
Cel postępowania
Jaki jest cel tego rodzaju upadłości? O ile w przypadku spółki cel jest stosunkowo oczywisty: zaspokojenie jak największej liczby wierzycieli i wyeliminowanie nierentownego i niewypłacalnego przedsiębiorstwa z obrotu gospodarczego, tak w przypadku upadłości konsumenckiej o jakimkolwiek wyeliminowaniu z obrotu nie może być mowy. Czym jest więc upadłość konsumencka ? Jest to swego rodzaju szansa dla dłużnika, którego zadłużenie znacznie przewyższa jego możliwości ekonomiczne na uwolnienie się od ciążących na nim zobowiązań.
Z zastrzeżeniem bowiem przewidzianych w ustawie wyjątków, po zakończeniu postępowania upadłościowego sąd umarza dłużnikowi pozostałe, niespłacone w toku upadłości zadłużenie. Wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej może złożyć zarówno jej wierzyciel, jak i dłużnik. Biorąc pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta