Jak Polak stworzył turecki nacjonalizm
Lepszy Turek niż papież" – takie hasło było popularne wśród holenderskich kalwinów w XVI i XVII wieku. No cóż, po przedwyborczych zamieszkach w Rotterdamie można powiedzieć Holendrom: macie, czego chcieliście. Europa znów ma problem z ostro grającą na scenie międzynarodowej Turcją. I w związku z tym znów ożywają głupie stereotypy na temat Turków, wrzucające przedstawicieli tego dumnego narodu do jednego worka z resztą mieszkańców Bliskiego Wschodu. Mimo wszystko naród ten ma więcej wspólnego z Europejczykami, niż się wydaje domorosłym „obrońcom europejskiej tożsamości".
Kim właściwie są Turcy? Stanowią część rodziny ludów turkijskich, zamieszkujących rozległy obszar od Xinjiangu po Krym. Ludy turkijskie stworzyły wiele rozległych, choć krótko istniejących państw koczowniczych, a w czasie swoich wędrówek przejmowały kulturę oraz geny narodów, z którymi sąsiadowały. Turkijscy koczownicy, którzy najeżdżali Chiny, mieli skośne oczy i żółtą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta