Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto posłucha Kayah

01 lipca 2017 | Plus Minus | Artur Bartkiewicz
autor zdjęcia: Adam Burakowski
źródło: Rzeczpospolita

Wielką karierę wróżył jej Czesław Niemen – i się nie pomylił. Dziś jednak więcej niż o jej muzyce mówi się o buncie artystów przeciw „dobrej zmianie", w którego centrum wokalistka się znalazła.

A wydawało się, że Katarzyna Szczot, czyli Kayah, jest jedną z tych artystek, które nie trafią do okopów wojny polsko-polskiej. Jej życie to po pierwsze – muzyka, po drugie – muzyka, i po trzecie – muzyka. Kayah swego czasu podbiła scenę muzyczną nie tylko wspaniałym głosem i niebanalną urodą, ale również tym, że była człowiekiem orkiestrą: zanim wyśpiewała kolejny hit, najpierw sama komponowała muzykę i pisała do niej słowa, sama wymyślała aranżacje do teledysków, a w końcu sama zaczęła swoje płyty wydawać w założonej wraz z menedżerem i wieloletnim przyjacielem Tomaszem Grewińskim wytwórni Kayax.

O jej twórczości artystycznej można powiedzieć dużo, ale na pewno nie to, że jest zaangażowana politycznie. Dlaczego więc to właśnie Kayah miała nie pasować obecnym władzom TVP do festiwalu w Opolu?

Polka, nie aktywistka

Zamieszanie wokół Opola zaczęło się niemal rok temu. 23 września Sejm skierował do prac w komisji projekt całkowitej delegalizacji aborcji i zakładał odpowiedzialność karną kobiety, która usunęła ciążę. Jednocześnie posłowie odrzucili alternatywny projekt ułatwiający dostęp do aborcji.

Dzień później Kayah pojawiła się na wiecu będącego wówczas na fali KOD. – Dyskusja w Sejmie przelała czarę goryczy. Jestem tu, bo was kocham, siostry. Stoję tu jako patriotka, która nie zgadza się na dzielenie ludzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10789

Wydanie: 10789

Zamów abonament