Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie skarby pamięci

01 lipca 2017 | Plus Minus | Agnieszka Sabor
Andrzej Szczerski, wicedyrektor do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie
autor zdjęcia: Andrzej Banaś
źródło: EAST NEWS
Andrzej Szczerski, wicedyrektor do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie
W tym zbiorze możemy zobaczyć, jak budowano polską tożsamość – mówi Andrzej Szczerski o kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę „Dziedzictwo” otwarto 22 stycznia, potrwa do 7 stycznia przyszłego roku.
autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk
źródło: PAP
W tym zbiorze możemy zobaczyć, jak budowano polską tożsamość – mówi Andrzej Szczerski o kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę „Dziedzictwo” otwarto 22 stycznia, potrwa do 7 stycznia przyszłego roku.

Po 1989 r. w debacie o polskości padały stwierdzenia, że należy widzieć w niej wyłącznie obciążenie, jednocześnie definiowano ją bardzo wąsko, arbitralnie nakreślając jej granice. Ten spór nie przyniósł nic dobrego, a wyjściem może być poznanie własnego dziedzictwa i docenienie go z dzisiejszej perspektywy - mówi Andrzej Szczerski, wicedyrektor do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

Plus Minus: Muzeum Narodowe. W Polsce nazwa ta, inaczej niż np. w Wielkiej Brytanii czy we Francji, ma w sobie coś romantycznego.

Muzea jako instytucje, tak jak je dziś definiujemy, zaczęły powstawać na przełomie XVIII i XIX w., kiedy rodziła się nowoczesna Europa. W tym czasie Polska znalazła się pod zaborami, utraciła podmiotowość i nie mogła w znaczący sposób wpływać na przemiany cywilizacyjne zarówno w kraju, jak i na kontynencie. Z kolei w okresie intensywnego rozwoju muzealnictwa w XX wieku nasza historia to dwie wojny światowe, zmiana granic, niesuwerenny PRL. Te okoliczności nie sprzyjały budowie stabilnych instytucji. W rezultacie każde z siedmiu dzisiejszych muzeów narodowych w Polsce dokumentuje – i to jest wyjątkowe na mapie Europy – historię narodu widzianą nie tyle z tej samej, generalnej perspektywy, ile z perspektywy określonego ośrodka intelektualnego, miasta, regionu. To wielki atut tych muzeów.

Czym się różnią polskie muzea narodowe między sobą? Porównajmy np. krakowskie i warszawskie.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest przede wszystkim starsze, powstawało też w nieco inny sposób. Było inicjatywą krakowskich elit, które, korzystając z galicyjskiej autonomii, skupiły wokół idei utworzenia muzeum środowiska ze wszystkich zaborów. Od początku miało ono charakter „arki narodowej", w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10789

Wydanie: 10789

Zamów abonament