Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitał na przyszłość

01 lipca 2017 | Plus Minus | Łukasz Lubański
O polskim czynie zbrojnym dyskutowali w Belwederze: (od lewej) prowadzący prof. Włodzimierz Suleja, prof. Mariusz Wołos, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Andrzej Chwalba i prof. Krzysztof Kawalec. Debatę otworzył wystąpieniem Prezydent Andrzej Duda.
źródło: PAP
O polskim czynie zbrojnym dyskutowali w Belwederze: (od lewej) prowadzący prof. Włodzimierz Suleja, prof. Mariusz Wołos, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Andrzej Chwalba i prof. Krzysztof Kawalec. Debatę otworzył wystąpieniem Prezydent Andrzej Duda.

Polacy w czasie I wojny światowej zgłaszali się dobrowolnie do powoływanych u boku zaborców oddziałów, wiele ryzykując. Służyli zarówno sprawie polskiej, jak i przyszłemu państwu polskiemu.

Debata historyków zaproszonych przez Kancelarię Prezydenta RP i IPN

Debatę pod tytułem „Nie tylko Legiony... Czyn zbrojny 1914–1918" otworzył wystąpieniem Prezydent RP. Andrzej Duda zaznaczył, że trzeba pamiętać też o Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, o I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego: „Żołnierze tych formacji stworzyli trzon Wojska Polskiego, które później, w 1920 r., obroniło Rzeczpospolitą przed najazdem bolszewickim".

Prezydent Andrzej Duda: Lokalne korzenie niepodległości

Stulecie odzyskania niepodległości ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia historycznego, ale także z uwagi na budowanie postaw. Dla mnie, jako prezydenta Rzeczypospolitej, jest to najważniejsze.

Niedawno złożyłem wizytę w Wągrowcu. W notatkach, które mi przygotowano, znalazła się adnotacja, że w 1919 r. podczas powstania wielkopolskiego Wągrowiec niemal błyskawicznie udało się oswobodzić. A to dlatego, że pewien chłopak z małej miejscowości pod Wągrowcem, który uczestniczył w wybuchu powstania w Poznaniu, następnie szybko zjawił się w Wągrowcu, gdzie wzniecił – razem z trzema młodymi mężczyznami – powstanie. Zmobilizowali oni mieszkańców i w ciągu trzech dni Wągrowiec był wolny. Moja wypowiedź wywołała poruszenie wśród audytorium. Zdałem sobie sprawę, jak dla tej społeczności jest to ważne. Są dumni, że sami,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10789

Wydanie: 10789

Zamów abonament