Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Relaks jest sztuką

05 sierpnia 2017 | Plus Minus | Katarzyna Płachta
Paulina Sobiczewska, psycholog społeczny
źródło: archiwum prywatne
Paulina Sobiczewska, psycholog społeczny

Zwykle ludzie bardzo uważnie wydają pieniądze. Jeśli jednak chodzi o czas, to nie zawsze widzą, że go marnują i poświęcają nie na to, co dla nich ważne. Choćby na sen i wypoczynek - mówi Paulina Sobiczewska, psycholog społeczny.

Plus Minus: Czy Polacy lubią odpoczywać?

Jeszcze kilkanaście lat temu niekoniecznie chcieliśmy się chwalić urlopem. To było źle odbierane, jeśli ktoś opowiadał, że poświęca czas na aktywności poza pracą. Bo przecież tylko bogaci i leniwi mogli sobie pozwolić na niepracowanie. Zmieniło się to dopiero niedawno. W ciągu ostatnich czterech, może pięciu lat coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że efektywne wykorzystanie czasu nie oznacza, że musimy nieustannie pracować. Także pracodawcy zaczęli poważniej podchodzić do wypoczynku.

Wcześniej uważali, że to strata czasu?

Jeszcze dziesięć lat temu na szkoleniach dla firm uczono takiej organizacji czasu, by ludzie pracowali jeszcze więcej, szybciej i lepiej. Okazało się, że takie podejście może zwiększać rotację pracowników oraz powodować plagę zwolnień lekarskich (także z powodów zmęczenia psychicznego). Dziś natomiast to właśnie sztuka relaksowania się i regeneracji jest coraz częstszym tematem warsztatów firmowych. Bez tych umiejętności łatwo o przeciążenie pracą, a wtedy nasz organizm zaczyna „oszczędzać". Z czasem pojawia się wypalenie zawodowe. W końcu nawet ciało odmawia posłuszeństwa, bo nie jest w stanie podołać stresom, które fundujemy sobie każdego dnia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10819

Wydanie: 10819

Zamów abonament