Muzyk, Który kształcił się u tapicera
„Obywatel Jack" Nicka Hasteda to pierwsza biografia światowej gwiazdy: o muzyce, ale i spotkaniu z Janem Pawłem II, matce Polce, katolickiej rodzinie i edukacji. I o tym, jak praca rzemieślnika-tapicera prowadzi na artystyczny Parnas.
jacek cieślak
Która ze światowych gwiazd może mieć takie wspomnienia? „Wtedy Jan Paweł II wziął mnie w ramiona i przytulił. Byłem w szoku, nie oddałem uścisku, bo nie wiedziałem, czy wolno. To było niesamowicie intensywne przeżycie, zupełnie mnie zdezorientowało. I chociaż papież odezwał się do mamy po angielsku, dla mnie brzmiało to tak, jakby mówił po polsku".
Jack White, założyciel The White Stripes, Dead Weather, The Racounters, jedna z najoryginalniejszych postaci w światowej muzyce. Mama – Teresa, z domu Bandyk, jest córką krakowskiej emigrantki. Towarzyszyła Jackowi podczas jego pierwszego koncertu na gdyńskim Openerze, gdy syn zapragnął swoje 30. urodziny spędzić w Polsce. W domu Jackowi na urodziny śpiewano „Sto lat", które usłyszał również w Gdyni.
Rodzice pracowali w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Detroit. To największa katolicka parafia w Ameryce Północnej. Ojciec Szkot był głównym administratorem archidiecezji, Teresa zaś – sekretarką kardynała Edmunda Szoki, syna polskich emigrantów, który został przewodniczącym papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. To właśnie kardynał Szoka sprawił, że w 1987 roku Jan Paweł II przyjechał do Detroit i w katedrze pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu zatrzymał się przy Jacku. Mama powiedziała wtedy: „Na imię ma Jan", czyli tak samo jak papież. A gdy był już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta