Organ powinien prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie
Prowadzenie sprawy w sposób przewlekły, lakoniczne uzasadnienie rozstrzygnięcia czy wykorzystanie niewiedzy strony to działania niezgodne z zasadą zaufania, na którą podatnik może się powoływać w odwołaniu lub w skardze do sądu.
Łukasz Rogowski
Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (121 § 1 ordynacji podatkowej, dalej: o.p.).
Jest to jedna z fundamentalnych zasad załatwiania spraw podatkowych. Może się wydawać, że jest to bardziej życzenie, niż skuteczne narzędzie ochrony praw podatników. Jednak zasada zaufania kryje w sobie spory potencjał praktyczny, z czego podatnicy rzadko zdają sobie sprawę. Dlatego warto zrozumieć znaczenie zasady zaufania dla sposobu załatwiania spraw podatkowych, co przyda się w kontaktach z organami podatkowymi.
Chodzi o sposób stosowania przepisów
„Fakt, że ocena organu podatkowego nie jest zgodna z oczekiwaniami podatnika, nie świadczy o tym, że doszło do naruszenia zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych" (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 15 marca 2017 r., I SA/Bd 829/16).
Organy posiadają duże uprawnienia, mogące doprowadzić do uszczuplenia majątku podatnika. Dlatego ważne jest, aby pobierały podatek w sposób budzący zaufanie. Nie oznacza to oczywiście, że organ działa w sposób budzący zaufanie, tylko gdy wydaje korzystne dla podatnika rozstrzygnięcia.
W powoływaniu się na zasadę zaufania trzeba również rozumieć,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta