Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sojusz polsko-brytyjski

31 sierpnia 2017 | Publicystyka, Opinie | Daniel Kawczynski

Po brexicie Londyn i Warszawa będą zacieśniały współpracę, pomijając Unię, która często zamiast pomagać, przeszkadzała – pisze członek brytyjskiej Izby Gmin.

Jest wiele powodów, dla których partnerstwo między dwoma krajami może kwitnąć. Istotną rolę odgrywają czynniki historyczne, tradycja wspólnie podejmowanych działań czy współpraca dotycząca zagadnień o znaczeniu strategicznym, jak kwestie obronne czy handel. Wspólna wizja przyszłości jest konieczna, szczególnie w czasach, kiedy polityczna destabilizacja w alarmującym tempie ogarnia wszystkie zakątki naszego globu.

Na szczęście, patrząc z pozycji Polski, można zaobserwować, że więcej ma ona przyjaciół niż wrogów. W szczególności jest to dwóch jej najbliższych sojuszników: Niemcy i Wielka Brytania. Oba kraje są dla Polski ważnymi partnerami handlowymi i oba są też liczącymi się na arenie międzynarodowej graczami. Tak Niemcy, jak i Wielka Brytania współpracują z Europą, by stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie przyszłość, pomimo różnic w postrzeganiu roli Unii Europejskiej.

W obecnej sytuacji wydaje się, iż Niemcy pozostają w kontekście współpracy z Polską na drugim planie. Wielka Brytania, która ostatnio gościła miliony ludzi na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, wysuwa się naprzód w dyplomatycznym biegu o zdobycie względów Warszawy. Robi to już zresztą skutecznie od jakiegoś czasu.

Historyczna przyjaźń

Wielka Brytania jest obecnie głównym strategicznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10840

Wydanie: 10840

Spis treści
Zamów abonament