W jaki sposób księgować sprzedaż towarów handlowych
W przypadku transakcji na rzecz firm, podstawą ujęcia przychodu będą wystawione na ich rzecz faktury. Obrót detaliczny ewidencjonuje się na podstawie raportów z kasy fiskalnej, skorygowanych o kwoty mające wpływ na jego wysokość.
- Otworzyłem niewielki sklep z artykułami papierniczymi i biurowymi. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych (skala podatkowa) prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Sprzedaż towarów jest udokumentowana głównie paragonami fiskalnymi, gdyż odbiorcami są przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nie otrzymuję zaliczek, a klienci płacą w gotówce lub za pośrednictwem kart płatniczych. Okazjonalnie moje towary, głównie materiały biurowe, będą nabywać firmy i wtedy ich sprzedaż będzie udokumentowana tylko fakturą. Jak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ująć sprzedaż towarów? – pyta czytelnik.
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (zob. art. 14 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Przychody ze sprzedaży artykułów papierniczych i materiałów biurowych w prowadzonym przez czytelnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta