Kiedy rozliczyć VAT od usług budowlanych
Gdy nabywcą prac firmy budowlanej jest osoba prywatna, wykonawca rozliczy podatek z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, jeśli ta nastąpiła przed realizacją zlecenia. Przy braku przedpłaty zdecyduje moment wykonania robót.
- Prowadzę firmę budowlaną. Moimi klientami są zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Kiedy powinienem prawidłowo wykazywać świadczone usługi budowlane w deklaracjach VAT-7? – pyta czytelnik.
O tym, kiedy wykonywane przez podatników czynności wywołują skutki w VAT, decyduje – co do zasady – moment powstania obowiązku podatkowego. W konsekwencji, czynności podlegające opodatkowaniu należy wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K składanych za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy.
Dwa sposoby
Przepisy o VAT przewidują szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych (zob. art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a w zw. z art. 19a ust. 7 i 8 oraz w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Ten szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych nie obowiązuje jednak zawsze, lecz tylko w przypadku świadczenia tych usług na rzecz podatników oraz osób prawnych niebędących podatnikami. W pozostałym zakresie obowiązek podatkowy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta