Niedoskonały zarządca sukcesyjny
Regulacje zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju mogą pomóc zapobiec likwidacji przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowej działalności w razie śmierci właściciela, o ile będą stosowane rozważnie – przekonują prawnicy.
W aktualnym stanie prawnym śmierć przedsiębiorcy oznacza poważne problemy w kontynuowaniu działalności gospodarczej przez jego następców. Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców oraz ekspertów zajmujących się przedsiębiorczością rodzinną, a dotyczących konieczności wprowadzenia regulacji prawnej umożliwiającej sukcesję przedsiębiorstwa po śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy, Ministerstwo Rozwoju i Finansów opublikowało projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Nowa instytucja, nowe uprawnienia
Projekt w wersji z 14 lipca 2017 r. proponuje powoływanie jeszcze za życia przedsiębiorcy lub też po jego śmierci zarządcy sukcesyjnego. Zarządca sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy będzie mógł wykonywać jego majątkowe prawa i obowiązki, które będą związane z prowadzeniem jego dotychczasowego przedsiębiorstwa. Zarządca sukcesyjny będzie działał w imieniu własnym, ale na rzecz następców prawnych lub małżonka zmarłego przedsiębiorcy, którym przysługuje udział w przedsiębiorstwie.
Do uprawnień zarządcy sukcesyjnego mają należeć w szczególności:
- samodzielne dokonywanie czynności w zakresie zwykłego zarządu przedsiębiorstwem,
- dokonywanie czynności prawnych i faktycznych związanych z zatrudnianiem w przedsiębiorstwie,
- zawieranie, wykonywanie i rozwiązywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta