Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członek zarządu straci funkcję z etatem

19 października 2017 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

WŁADZE | Rada nadzorcza spółki z o.o., choć nie jest przełożonym członka jej zarządu, może go zwolnić. W tym celu musi jednak odwołać go z funkcji i rozwiązać z nim umowę na mocy jednej uchwały. Ryszard Sadlik

W praktyce powstają wątpliwości z określeniem, czy radę nadzorczą można uznać za przełożonego członków zarządu spółki. Poszukując odpowiedzi na to pytanie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu spółek handlowych. Wynika z nich, że zarząd jest organem uprawnionym do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki. Zatem jego członkowie są na szczycie hierarchii pracowników i zwłaszcza w przypadku prezesa zarządu nie mają żadnych przełożonych.

Kompetencje rady

Także rady nadzorczej nie można uznać za organ nadrzędny nad zarządem. Inna jest bowiem jej rola. Zajmuje się ona stałym nadzorem nad działalnością spółki. Natomiast nie ma prawa do wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Wynika to wprost z art. 219 § 1 i 2 k.s.h. Regulacja ta podkreśla wyłączną kompetencję zarządu do prowadzenia spraw spółki, wynikającą z rozdzielności zarządu i nadzoru w spółkach kapitałowych. Zatem nadzór sprawowany przez radę nadzorczą w żadnym wypadku nie może przerodzić się w stosunek podległości, w którym nadzorowany zarząd zostałby zobowiązany do wykonywania poleceń rady nadzorczej.

Rada nadzorcza nie ma też co do zasady uprawnień do reprezentowania spółki (poza wyjątkiem z art. 210 k.s.h., który dotyczy tylko sporów i umów zawieranych z członkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10882

Wydanie: 10882

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament