Kontrakt menedżerski może być częścią biznesu
Kontrakt menedżerski można zawrzeć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sytuacja przedsiębiorcy, który zawiera kontrakt menedżerski ze spółką kapitałową, jest nieporównywalna z tą, w której taki kontrakt zostaje zawarty z członkiem zarządu spółki kapitałowej.
Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2017 r. (I UK 116/16).
Sprawa toczyła się w związku z zaskarżeniem przez płatnika interpretacji ZUS dotyczącej tytułu ubezpieczenia. Zainteresowany (menedżer) od 1 lipca 2008 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie doradztwa biznesowego i zarządzania. 1 września 2008 r. zawarł z płatnikiem (spółką kapitałową) umowę o zarządzanie (kontrakt menedżerski), w ramach której podjął się kierowania wydzieloną częścią przedsiębiorstwa. Do jego głównych czynności należała m.in. optymalizacja tras dystrybucji prasy, nadzór nad pracą kierowców, analizy sprzedaży prasy, analizy ekonomiczne, współpraca ze sprzedawcami prasy. Zawierając kontrakt menedżerski, zainteresowany nie był ani nie został później powołany w skład zarządu spółki.
Sąd okręgowy uwzględnił odwołanie. Stwierdził, że w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej osoba fizyczna może wykonywać kontrakt menedżerski i nie świadczyć żadnych innych usług, podlegając ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.
Odmiennego zdania był sąd apelacyjny, który oddalił odwołanie. SA stwierdził, iż menedżer założył działalność gospodarczą na żądanie spółki, co stanowiło warunek podpisania umowy. Sąd poparł w tym zakresie stanowisko ZUS co do braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta