Fiskus zbyt wąsko interpretuje preferencję dla konserwatorów
Usługi konserwatorskie i restauratorskie, które mają charakter działalności twórczej i cechują się indywidualnością, korzystają ze zwolnienia z VAT. Wyłączone z preferencji są jedynie przypadki, gdy prace obejmują czynności o charakterze czysto technicznym.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 września 2017 r. (I FSK 18/16).
Stan faktyczny
Podatniczka prowadzi firmę zajmującą się usługami konserwatorskimi. W ewidencji ma wpisaną artystyczną i literacką działalność twórczą, jest opodatkowana w formie karty podatkowej, ale nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Kobieta tłumaczyła, że jest dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki z tytułem magistra sztuki – zajmuje się konserwacją i restauracją wyposażenia wnętrz kościołów, tj. ołtarzy, malarstwa ściennego, jak również obiektów prywatnych. Podkreśliła, że każda czynność, odnosząca się do obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jest wykonywana na podstawie autorskiego programu prac konserwatorskich, zaakceptowanego przez konserwatora, który wydaje pozwolenie na prace.
Z wniosku o interpretację wynikało, że wartość sprzedaży podatniczki w 2014 r. przekroczyła 150 tys. zł. Zapytała, czy wykonywane przez nią usługi, polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich, są zwolnione z VAT i czy wykonując te usługi po przekroczeniu w roku podatkowym 150 tys. zł sprzedaży powinna się zarejestrować jako czynny podatnik VAT.
Fiskus opowiedział, że podatniczka nie może być uznana za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta