Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związek dowie się o zamiarze dyscyplinarki z maila

19 października 2017 | Praca i ZUS | Łucja Kobroń-Gąsiorowska

PROCEDURA | Tryb rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia wymaga powiadomienia o przyczynach takiej decyzji organizacji związkowej. Pracodawca nie ma jednak obowiązku zachowania formy pisemnej.

 

Zwolnienia pracowników są wpisane w działalność każdego pracodawcy. Głównymi ich przyczynami są zmiany organizacyjne, dobrowolne odejścia osób pragnących awansu, ale także zwolnienia dyscyplinarne spowodowane naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Rozwiązanie umowy o pracę, bez względu na to, czy jest procesem zależnym od stron stosunku pracy, czy zupełnie pozbawionym możliwości działania zwalnianego pracownika, to złożony proces. Ocena przyczyn rozwiązania umowy, przygotowanie niezbędnych dokumentów, udział związków zawodowych czy ewentualne negocjacje stron stosunku pracy to podstawowe elementy tego procesu. Zwolnienie nie zawsze przebiega bez zbędnych turbulencji i ograniczenia do minimum ryzyka związanego z rozwiązaniem umowy – zarówno w trybie art. 38 kodeksu pracy, jak też w trybie art. 52 k.p., tzw. dyscyplinarnym.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie zwyczajnym czy ze zwolnieniem dyscyplinarnym, istotną rolę odgrywa tzw. społeczna strona – tj. związki zawodowe, rady pracowników i inni reprezentanci pracowników. Przysługuje im wiele uprawnień mających wpływ na funkcjonowanie pracodawców, a przede wszystkim na procedurę zwolnienia z pracy.

Może się wydawać, że obecnie procedura zwolnień jest tematem tak dobrze znanym, że trudno się doszukać wątpliwości. Nic bardziej mylnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10882

Wydanie: 10882

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament