Ostre kary za grożenie politykowi nabiciem na pal
Zgwałcenie posła, zdetonowanie ładunków wybuchowych pod samochodami członków Szwedzkich Demokratów, włamanie się do domu socjaldemokratycznej polityczki z Västerbotten i pobicie jej, posty na Facebooku z groźbami nabicia na pal i pokrojenia na kawałki deputowanej Lewicy. Groźby i przemoc wobec polityków eskalują. Dlatego kary za przestępstwa wobec polityków związane z wykonywaniem przez nich profesji mają być zoastrzone.
Z raportu Rady Prewencji Przestępstw (RPP) wynika, że przemoc wobec polityków w ciągu lat 2012–2016 wzrosła z 20 na 25 proc. Najbardziej zagrożeni są posłowie. Padają ofiarą gróźb i molestowania znacznie częściej niż radni i członkowie samorządów terytorialnych.
Jednak tylko 20 proc. polityków informuje policję o szykanach, choć ugrupowania upominają, by je zgłaszać. Częściej posłowie opowiadają o incydencie osobie dpowiedzialnej za bezpieczeństwo w partii.
Najpowszechniejszą formą ataków są groźby na forach społecznościowych. Kobiety są narażone na nie bardziej niż mężczyźni. Jeżeli występuje jakaś forma napaści fizycznej, to często popchnięcie. 1, 3 proc. polityków mówi, że znalazło się w podobnej sytuacji. Zdarzały się uderzenia, kopnięcia, przemoc z bronią. Tu najbardziej zagrożeni są mężczyźni. Kilka miesięcy temu doszło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta