Ustanowienie odznaki przez gminę wymaga spełnienia dodatkowych wymogów
Wzory wszystkich symboli stanowionych przez samorządy wymagają zaopiniowania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra, w odniesieniu do odznaki honorowej, potrzebna jest jeszcze zgoda Prezydenta RP.
- Rada gminy chce ustanowić tytuł oraz honorową odznakę lub nieprzeznaczony do noszenia medal: zasłużony dla gminy. Czy wprowadzenie takiego tytułu, odznaki i medalu wymaga spełnienia tych samych warunków?
Nie. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. nadawanie honorowego obywatelstwa gminy. W orzecznictwie przyjmuje się szerokie rozumienie terminu: honorowe obywatelstwo – tak, aby możliwe było wyróżnienie w tej formie nie tylko osób nie będących mieszkańcami gminy, ale także członków tej wspólnoty. Wobec mieszkańców gminy dopuszcza się więc możliwość nadania tytułu: zasłużony dla gminy. Art. 18 ust. 2 pkt 14 u.s.g. nie może jednak stanowić podstawy prawnej do ustanowienia honorowej odznaki lub medalu: zasłużony dla gminy (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 1862/16, LEX nr 2343292)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta