Cyfryzacja młodych Polaków
Społeczeństwo | Wielu nastolatków spotyka się z cyberprzemocą KATARZYNA KUCHARCZYK
Niemal jedna trzecia nastolatków pozostaje online cały czas, niezależnie od zmian miejsca pobytu – wynika z najnowszych badań NASK, które prezentowane były podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w Sejmie RP. Z kolei ponad 93 proc. codziennie korzysta z internetu w domu. Najczęściej, bo w ponad 90 proc., robią to, by komunikować się ze znajomymi ze szkoły. Niewiele mniejszy odsetek wykorzystuje internet również do kontaktów z innymi znajomymi. Z kolei niemal połowa badanych deklaruje stały kontakt za pośrednictwem internetu ze swoim chłopakiem/dziewczyną.
Te wyniki badania dobitnie wskazują, że relacje społeczne, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu były budowane i podtrzymywane poza domem, teraz przeniosły się do sieci.
Zagrożeń przybywa
Niepokojące są kolejne wnioski z badania NASK. Okazuje się, że gros młodych ludzi spotyka się w sieci z szeroko rozumianą cyberprzemocą. Najczęściej chodzi tu o wyzywanie ich znajomych oraz poniżanie i ośmieszanie.
Z takimi zachowaniami zetknęło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta