Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedura naprawcza zamiast legalizacyjnej

28 listopada 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Prowadzenie robót budowlanych przed stwierdzeniem wygaśnięcia pozwolenia na budowę stanowi podstawę do wszczęcia przez organ nadzoru budowlanego tzw. postępowania naprawczego, a nie postępowania legalizacyjnego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 października 2017 r. (II OSK 354/17), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 17 listopada 2016 r. (II SA/Ke 645/16). Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Inwestor w październiku 2010 r. uzyskał pozwolenie na budowę budynku magazynowego o wymiarach 12,5 m x 8,15 m o konstrukcji szkieletowej i ścianach obudowanych blachą. Budowę budynku ukończono w 2014 r.

W maju 2015 r. kontrolę ww. budynku przeprowadził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). W wyniku kontroli organ ustalił, że rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło w listopadzie 2013 r., a zatem po upływie 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W sprawie ww. budynku PINB wszczął tzw. postępowanie legalizacyjne (art. 48 Prawa budowlanego). Następnie PINB, na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy – Prawo budowlane, postanowieniem z maja 2015 r. wstrzymał roboty budowlane przy ww. budynku magazynowym i nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia do 31 grudnia 2015 r. dokumentacji umożliwiającej legalizację samowoli budowlanej. W lipcu 2015 r. starosta decyzją stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na budowę z października 2010 r. z uwagi na nierozpoczęcie robót budowlanych przed upływem 3 lat od dnia, w którym pozwolenie na budowę stało się ostateczne (art. 37 ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10914

Wydanie: 10914

Spis treści
Zamów abonament