Gra na automatach pozbawi zasiłku chorobowego
Wielogodzinne wyjście z domu, aby grać na maszynach, może zostać uznane za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, jeśli negatywnie wpływa na stan zdrowia ubezpieczonego.
Osoba, która w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej w nim niezdolności do pracy. Taką sankcję przewiduje art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1368 ze zm.). Na gruncie tej regulacji często dochodzi do sporów ubezpieczonych z ZUS.
Wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej oraz wykorzystywanie tego zwolnienia niezgodnie z celem to dwie alternatywne przesłanki utraty prawa do zasiłku chorobowego. Zatem utratę świadczenia spowoduje stwierdzenie przez ZUS tylko jednej z tych okoliczności.
Niezgodnie z celem
Za wykorzystywanie zwolnienia od pracy niezgodnie z jego celem uważa się nieprzestrzeganie wskazań lekarskich, np. nakazu leżenia w łóżku, zakazu wykonywania różnych prac domowych, czy pracy w gospodarstwie rolnym itp. Ubezpieczony nie powinien więc np. dźwigać ciężarów, pomagając przy przeprowadzce, remoncie albo budowie domu, gdy ma chory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta