Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie przedemerytalne również po zamknięciu małej firmy

28 listopada 2017 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Pracownik, który był zatrudniony przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, po likwidacji tej działalności może się starać o świadczenie przedemerytalne. Musi jednak posiadać odpowiedni wiek i staż.

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 170 ze zm.; dalej: ustawa o świadczeniach przedemerytalnych) szczegółowo określa, komu oraz po spełnieniu jakich warunków przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego. Przewiduje on, że prawo do tego świadczenia przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy albo niewypłacalności pracodawcy (w rozumieniu ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy), u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, ukończyła co najmniej:

- 56 lat – kobieta mająca co najmniej 20-letni okres uprawniający do emerytury,

- 61 lat – mężczyzna, który posiada co najmniej 25 lat takiego stażu.

Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5–9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10914

Wydanie: 10914

Spis treści
Zamów abonament