Digitalizacja podatków w nowej odsłonie
Od 2018 r. wszystkie firmy prowadzące ewidencję VAT za pomocą programów komputerowych będą co miesiąc składać raporty w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jakie pułapki tu czyhają i jak ich unikać? TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ SAGE
O cztery pozycje, na 51. miejsce, spadła Polska w najnowszej edycji rankingu „Paying Taxes" analizującego stopień skomplikowania systemu podatkowego. Polski przedsiębiorca musiał w minionym roku dokonać średnio siedmiu płatności podatku (tak jak rok wcześniej), poświęcając aż 260 godzin rocznie na spełnienie wszystkich wymogów (poprzednio 271).
Konieczność uszczelnienia i uporządkowania systemu podatkowego oraz dostosowania go do nowych wymogów technologicznych zaowocowała powstaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Część firm już raportuje zgodnie z tymi wymogami, a od 2018 r. obowiązkiem tym będą objęte wszystkie przedsiębiorstwa, również te najmniejsze.
W praktyce oznacza to wymóg składania co miesiąc raportów w strukturze JPK_VAT. To plik w formacie .xml, który zawiera informacje dotyczące ewidencji VAT i generowany jest na podstawie danych z systemów informatycznych.
Raporty te trzeba wysyłać do 25. dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstał obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta