Co grozi za ujawnienie informacji chronionych
Obok odpowiedzialności karnej, za ujawnienie tajemnicy ustawowo chronionej, członek korpusu ponieść może odpowiedzialność dyscyplinarną – czasem nawet podwójną.
Jednym z podstawowych obowiązków członków korpusu służby cywilnej jest zachowanie tajemnicy ustawowo chronionej. Obowiązek ten nakłada na pracowników i urzędników służby cywilnej oraz osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie art. 76 ust. 2 pkt 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Znalazł on swoje uszczegółowienie w ustawie z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (dalej uoin), ale nie tylko. Członkowie korpusu sc są, bowiem zobligowani do utrzymywania w tajemnicy także innych informacji czy to zawodowych czy też wynikających z faktu pozostawania przez nich w stosunku pracy. W zależności od kategorii informacji chronionych inna jest też ich odpowiedzialność za ich ujawnienie.
Informacje niejawne
Informacje niejawne zostały zdefiniowane w uoin, jako informacje, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne, także w trakcie ich opracowywania oraz niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania.
Informacjom takim może być nadana klauzula „ściśle tajne", jeżeli ich nieuprawnione ujawnienie mogłoby spowodować wyjątkowo poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej, albo „tajne" lub „poufne", jeżeli ich nieuprawnione ujawnienie mogłoby spowodować odpowiednio poważną szkodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta