Prawo do świadczenia przepada od dnia podjęcia pracy
Jeśli ubezpieczony zatrudnił się w trakcie miesiąca, za który otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, ZUS powinien żądać zwrotu tylko za okres od dnia podjęcia pracy.
- Prowadziłem działalność, którą zlikwidowałem. Decyzją z 18 września br. ZUS odmówił mi świadczenia rehabilitacyjnego od 1 września do 30 listopada 2017 r. i nakazał zwrot wypłaconego świadczenia za okres 1 – 30 września z uwagi na to, że od 15 września podjąłem pracę na etacie. Zgłosiłem w ZUS, że rezygnuję ze świadczenia i proporcjonalnie zwróciłem świadczenie za okres po 14 września (ok. 1800 zł). Jednak decyzja dotyczy też okresu od 1 do 14 września, gdy jeszcze nie pracowałem. Czy muszę zwrócić też tę różnicę, czyli prawie drugie tyle? – pyta czytelnik.
Nie. Wynika to z następujących okoliczności. Z podanego stanu faktycznego wynika, że czytelnik nie kwestionuje zasadności decyzji ZUS co do braku prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po 14 września (od tej daty podjął pracę) do 30 listopada br. Kwestionuje natomiast tę decyzję w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta