Obrót bitcoinami ze zwolnieniem z VAT
Przedsiębiorca zajmujący się kupnem oraz sprzedażą wirtualnej waluty przez internet na rzecz kontrahentów z Polski nie zapłaci od przeprowadzanych transakcji podatku od towarów i usług.
- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zamierza prowadzić tran- sakcje w zakresie obrotu wirtualnymi walutami (m.in. jednostkami bitcoin). Działalność ta polegałaby na kupnie i sprzedaży prawa własności do wirtualnych walut. Sprzedaż wirtualnych walut (np. bitcoin) będzie się odbywać na rzecz osób (także podatników VAT) posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce. Sprzedaż ta będzie realizowana na odległość, bez bezpośredniej obecności obu stron transakcji, czyli za pośrednictwem Internetu. Transakcje obrotu wirtualnymi walutami będą przeprowadzane w ramach wirtualnej giełdy walut wirtualnych lub na podstawie umów sprzedaży zawieranych pomiędzy stronami. Wynagrodzeniem z tych transakcji byłaby marża będąca różnicą pomiędzy ceną sprzedaży wirtualnych walut a ceną kupna. Marża ta byłaby określana odrębnie do każdej transakcji i przedsiębiorca miałby dowolność w ustalaniu jej wysokości. Czy transakcje sprzedaży wirtualnych walut (m.in. jednostek bitcoin) mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Podstawowa stawka VAT wynosi obecnie 23 proc. (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT), jednak dla niektórych czynności ustawodawca przewiduje zwolnienie z VAT.
Od podatku zwalnia się m.in.:
- transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta