Francuz na następcę Junckera
Politycy stają już do wyścigu o nominacje na najwyższe stanowiska w Unii. Najaktywniejszy z nich to Michel Barnier, negocjator brexitu.
Korespondencja z Brukseli
W 2019 r. do obsadzenia będą stanowiska przewodniczących Rady, Komisji, Parlamentu i wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz – to wyjątkowa zbieżność czasowa – szefa Europejskiego Banku Centralnego. Trzeba będzie wziąć pod uwagę równowagę między starymi i nowymi państwami UE, między Północą i Południem, przynależność partyjną i płeć. Skoro wszystkie stanowiska będą obsadzane w tym samym czasie, to niemożliwa jest już do powtórzenia sytuacja, w której aż trzy z nich obejmują Włosi. Dziś mają prezesa EBC, wysokiego przedstawiciela oraz szefa PE.
Na razie spekulacje dotyczą przede wszystkim stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Z punktu widzenia całej UE jest ono zdecydowanie najważniejsze. To Komisja ma inicjatywę legislacyjną. Rada Europejska, składająca się z przywódców państw członkowskich, ma oczywiście znaczenie polityczne, ale wypowiada się tylko w kluczowych sprawach. I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta