Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa stara Macedonia

27 stycznia 2018 | Plus Minus | Michał Płociński

Góry Pindos podziwiałem, niewiele właściwie o nich wiedząc. Ciągnące się między Alpami Dynarskimi a Parnasem pasmo, zahaczające o południową Albanię i przecinające północno-zachodnią Grecję, robi wrażenie samymi widokami, nie trzeba znać jego znaczenia dla Greków.

To drugie wyłożyli mi dopiero młodzi Grecy cypryjscy spotkani na niewielkiej wysepce jednego z tysięcy pindoskich strumyków.

Ćwiczyliśmy się z kolegą w sztuce puszczania kaczek, a oni właściwie wzięli się znikąd – spłynęli, by wynurzyć się z wody na naszej wysepce. Przerwali nam burzliwą dyskusję o polskich góralach. Kolega, etnolog i znawca Europy Środkowej, opowiadał właśnie, że to mniej więcej z okolic Pindosu ruszyli starożytni Wołosi, posługujący się tajemniczym wschodnioromańskim dialektem pasterze, którzy w czasach imperium służyli Rzymianom za tłumaczy w kontaktach z miejscowymi Grekami. I ci Wołosi, uznawani za specyficzną grupę Arumunów, wedle jednej z teorii mieli pokonać cały łuk karpacki, po czym dojść aż do Tatr. I nasi górale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10962

Wydanie: 10962

Zamów abonament