Kto i kiedy może zablokować rachunek przedsiębiorcy
Przepisy nakładają na banki i SKOK-i obowiązek codziennego przekazywania do izby rozliczeniowej informacji o prowadzonych i nowych rachunkach, a także zestawień transakcji dotyczących rachunków należących do podmiotów kwalifikowanych.
13 stycznia 2018 r. weszła w życie tzw. ustawa o STIR (DzU z 2017 r., poz. 2491) będąca częścią działań systemowych zmierzających do uszczelnienia systemu podatkowego (STIR oznacza System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).
Nowa regulacja wprowadza do ordynacji podatkowej i innych ustaw szereg zmian, mających na celu ograniczenie luki w podatku VAT poprzez przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do przestępstw skarbowych.
Ustawodawca postawił sobie za cel wczesne wykrywanie wyłudzeń skarbowych i zablokowanie możliwości transferu poza polski system bankowy środków, które powinny być przeznaczone na zapłatę zaległości podatkowych lub celnych wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę. W projekcie ustawy zwrócono uwagę na wzrost znaczenia transakcji finansowych dokonywanych drogą elektroniczną, umożliwiających transferowanie znacznych sum w obrębie wielu kont w krótkim czasie. Te możliwości, wynikające z ciągłego rozwoju technologicznego, znalazły się w obrębie zainteresowania grup przestępczych i stały się środkiem, wykorzystywanym do licznych wyłudzeń skarbowych, m.in. poprzez tzw. karuzele VAT-owskie lub zjawisko znikającego podatnika.
Eliminacja tych zjawisk ma być osiągnięta poprzez nawiązanie stałej wymiany informacji pomiędzy administracją skarbową a bankami (i SKOK-ami). Umożliwi to dokonywanie przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej analizy ryzyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta