Różnorodność oferty nabiera większego znaczenia
Galerie mierzą się ze skutkami restrykcyjnej ustawy.
Klamka zapadła, prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Restrykcje będą wchodzić etapami, począwszy od marca br. Wszystkie niedziele w roku zakaz będzie obejmować od 2020 r. Co to oznacza dla galerii handlowych i ich właścicieli?
Różne stopnie ryzyka
– Bezpośrednim skutkiem wprowadzenia zakazu handlu będzie spadek obrotów sieci handlowych, który otworzy drzwi do negocjacji z właścicielami obiektów, obniżek czynszów i kosztów serwisowych – ocenia Patrycja Dzikowska, dyrektor działu analiz rynkowych i doradztwa na Europę Środkowo-Wschodnią w BNP Paribas Real Estate. – Jednocześnie możemy spodziewać się zwiększonych obrotów handlowych w sobotę, dlatego część obiektów już planuje wydłużenie godzin otwarcia, zwłaszcza w piątki i soboty – dodaje.
Zdaniem ekspertki zakaz najmocniej odczują centra wyprzedażowe, których cechą charakterystyczną jest to, że są odwiedzane w weekendy, a zakupy w nich zabierają zazwyczaj kilka godzin.
– Chociaż dziś nikt nie jest w stanie dokładnie określić, ile osób straci pracę, to w grupie najbardziej zagrożonych nowym ustawodawstwem są studenci. To oni najczęściej dorabiają, pracując w galeriach, i to głównie w niedzielę – wtedy mają najwięcej wolnego czasu. Mniejsza liczba godzin pracy odbije się na ich wynagrodzeniach, co w naturalny sposób spowoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta