Ułatwienia dla firm w urzędach
Nowe przepisy wprowadzają instytucję objaśnień prawnych. Zachowują jednocześnie możliwość występowania przez przedsiębiorcę o interpretacje indywidualne oraz zapewniają mu ochronę w razie zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej.
Anna Puszkarska, radca prawny
Od 30 kwietnia 2018 r. zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorców oraz zadania organów władzy publicznej w tym zakresie, będzie określać ustawa – Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej >patrz ramka.
Zgodnie z nowymi przepisami organ będzie miał obowiązek prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.
Bez uzasadnionej przyczyny, nie będzie mógł odstępować od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym. Organ, w zakresie swojej właściwości, będzie musiał udzielać przedsiębiorcy informacji o warunkach podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności. Przez „organ", o którym mowa w Prawie przedsiębiorców, należy rozumieć właściwy w sprawach podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej organ administracji publicznej, inny organ władzy publicznej, z wyłączeniem sądów, a także organ samorządu zawodowego.
Podstawowe reguły
W rozdziale 3 Prawa przedsiębiorców ustalono podstawowe reguły, zgodnie z którymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta