Zamach, którego nie powinno być
16 lat po tragedii WTC wciąż pozostaje niezagojoną raną w USA. Dowodzi tego książka i serial „Wyniosłe wieże".
„Gdziekolwiek byście byli, dosięgnie was śmierć, nawet gdybyście byli na wyniosłych wieżach". Ten cytat z Koranu lubił powtarzać Osama bin Laden przed zamachami na World Trade Center z 2001 r. Słowa te stanowią również punkt wyjścia do książki Lawrence'a Wrighta, nagrodzonej w 2007 r. Pulitzerem, a która wreszcie doczekała się polskiego przekładu.
Tytułowe „Wyniosłe wieże" kojarzą się dziś jednoznacznie, ale reportaż nie jest zapisem wydarzeń wyłącznie z tego jednego, pamiętnego dnia. Rozpoczyna się w połowie XX w., a kończy komentarzem do wydarzeń arabskiej wiosny z 2010 r. Ta znakomita, trzymająca w napięciu książka stanowi panoramiczną opowieść o islamskim terroryzmie i odtwarza drogę do 11 września.
Droga do radykalizmu
Równolegle z polską edycją, książka Wrighta zyskała drugie życie w samym USA za sprawą serialowej adaptacji. Wyprodukowała ją należąca do grupy Disneya platforma telewizji na życzenie Hulu. Ta sama, która w ubiegłym roku weszła na rynek nagradzanym serialem „Opowieści podręcznej". Za produkcją stoi trzech autorów: sam Lawrence Wright, a także Dan Futterman – nominowany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta