Rozliczanie VAT przy inwestycjach wodociągowo-kanalizacyjnych
Prewspółczynnik powinien w sposób najbardziej zbliżony do stanu rzeczywistego odzwierciedlać specyfikę działalności, w ramach której następuje nabycie danych towarów i usług.
Swoboda przyznana gminom przepisami art. 86 ust. 2h ustawy o VAT ma umożliwić wybór sposobu określenia proporcji najbardziej odpowiadającego specyfice wykonywanej działalności i dokonywanych nabyć. Samorządy nie mają obowiązku stosowania wzorów z rozporządzenia – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że świadczy usługi w zakresie dostawy wody na rzecz mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji oraz dostarcza wodę do własnych jednostek organizacyjnych, w tym do budynku urzędu. Realizacja tych czynności następuje przy wykorzystaniu infrastruktury wodociagowej, w odniesieniu do której gmina ponosi wydatki związane z bieżącym utrzymaniem, jak również planuje wydatki na rozbudowę i modernizację. Ponieważ związane z tym zakupy służą zarówno działalności opodatkowanej VAT jak i działalności tzw. niepodlegającej opodatkowaniu, gmina przyjęła, że przysługiwać jej będzie częściowe odliczenie podatku VAT naliczonego. Zastanawiała się jednak, w jaki sposób powinna obliczyć stosowaną w tym celu proporcję, tj.:
- czy będzie miała prawo zastosować klucz odliczenia inny niż wynikający z rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r., a jeśli tak, to
- czy kluczem tym może być udział liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta