Od czego zależy sposób księgowania weksli
TRANSAKCJE | Weksel wystawiony w celu uregulowania należności ujmuje się na koncie rozrachunków z dostawcami, drugostronnie powstanie zobowiązanie wekslowe. Jeśli natomiast ma charakter gwarancyjny, to podlega ewidencji pozabilansowej. MAREK BAROWICZ
- Realizując transakcje z kontrahentami wystawiamy i przyjmujemy weksle (odpowiednio weksle własne/trasowane i obce). Jak prawidłowo rozliczyć podatkowo operacje gospodarcze związane z wekslami oraz ująć je w księgach rachunkowych? – pyta czytelnik.
Weksle są instrumentami powszechnie stosowanymi w rozliczeniach handlowych między przedsiębiorcami. Zwłaszcza weksle „in blanco" stanowią dogodny sposób zabezpieczania wierzytelności wynikających z zawartych umów w obrocie gospodarczym, a w konsekwencji ograniczenia ryzyka związanego z realizowanymi transakcjami.
Jak działa instrument
Weksel (niem. Wechsel – zmiana, wymiana) jest papierem wartościowym, zawierającym bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy (weksel własny, sola) lub polecenie wydane przez niego innej osobie zwanej trasatem (weksel trasowany, trata) zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej (wraz z ew. należnościami ubocznymi w formie odsetek, kosztów protestu i dokonanych zawiadomień o nieprzyjęciu lub o niezapłaceniu weksla tzw. „notyfikacji wekslowej" oraz prowizji komisowej), w określonym terminie i miejscu płatności na rzecz ich pierwszego posiadacza, czyli remitenta (art. 1 i art. 101 prawa wekslowego). Weksel może być płatny w oznaczonym dniu, w pewien czas po dacie, za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu, w miejscu zamieszkania osoby trzeciej, w miejscowości, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta