IPN kroczy po cienkiej czerwonej linii
Planowana przez IPN ekshumacja w Hruszowicach na Podkarpaciu nie wygasi konfliktu polsko-ukraińskiego o historię, ale może przybliżyć porozumienie.
IPN poinformował, że 24 i 25 maja na cmentarzu w Hruszowicach zostaną przeprowadzone badania archeologiczne. „Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu istniejącego do dnia 26 kwietnia 2017 roku pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej formacji" – czytamy w stanowisku IPN. Instytut podał jednocześnie, że o zamiarze przeprowadzenia badań poinformował ambasadora Ukrainy w Polsce oraz Związek Ukraińców w Polsce. Ich przedstawiciele zostali zaproszeni w charakterze obserwatora.
Sprawa Hruszowic jest ważna dla naszej racji stanu. W ubiegłym roku władze samorządowe podkarpackiej gminy Stubno w asyście sympatyków organizacji narodowych rozebrały znajdujące się w tym miejscu upamiętnienie UPA. Zdaniem samorządowców pomnik został wybudowany nielegalnie.
Stało się to w gorącym okresie debaty dotyczącej 70. rocznicy akcji „Wisła", której konsekwencją było wysiedlenie ludności ukraińskiej z wschodnich terenów Polski. Rozbiórka pomnika spowodowała protesty na Ukrainie. W konsekwencji władze ukraińskie zablokowały polskiemu IPN-owi możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych w tym kraju....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta