Wystarczy autentyczny odpis z pieczęcią
Dokumenty przedkładane w celu uznania wszczęcia postępowania upadłościowego na podstawie rozporządzenia nr 1346/2000, w tym orzeczenie sądu państwa pochodzenia o ogłoszeniu upadłości, nie wymagają klauzuli apostille.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26 stycznia 2018 roku, sygn. akt II CSK 174/17.
Powołane orzeczenie zapadło w sprawie, w której wnioskodawca, jako Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, złożył wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej nieruchomości, należącej do dłużnika, będącego osobą fizyczną w celu zabezpieczenia wierzytelności.
Sąd I instancji postanowieniem z 5 stycznia 2016 roku dokonał wpisu hipoteki zgodnie z wnioskiem. Uczestnik postępowania złożył od ogłoszonego orzeczenia apelację, w której wskazał, iż 20 listopada 2014 roku sąd w Wielkiej Brytanii ogłosił jego upadłość oraz powołał syndyka, który zgodnie z przepisami – zawiadomił o tym fakcie jego wierzycieli, w związku z czym przedmiotowy wpis był niezgodny z prawem. Załącznik do apelacji stanowiła kserokopia orzeczenia angielskiego sądu wraz z kserokopią przysięgłego tłumaczenia orzeczenia na język polski.
Sąd okręgowy oddalił apelację, wskazując, iż uczestnik postępowania nie wskazał faktu ogłoszenia upadłości orzeczonej w innym państwie członkowskim w sposób uniemożliwiający dokonanie wpisu hipoteki przymusowej Polsce. W uzasadnieniu postanowienia sądu II instancji podkreślono, iż uczestnik nie wykazał, że orzeczeniem sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta