Badanie zgodności uchwały z ustawą
Sąd rejestrowy w ramach postępowania o wykreślenie wpisu niedopuszczalnego ze względu na obowiązujące przepisy prawa nie jest uprawniony do badania zgodności z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, która stanowi materialnoprawną podstawę dokonanego wpisu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 2017 roku (sygn. akt III CZP 54/17).
W ten sposób SN rozstrzygnął przedstawione mu przez sąd okręgowy zagadnienie prawne. Przedmiotem pytania było wyjaśnienie, czy sąd rejestrowy w ramach postępowania określonego w art. 12 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym o wykreślenie wpisu z uwagi na niedopuszczalne dane ma obowiązek badania ważności czynności prawnych stanowiących podstawę wpisu.
Zagadnienie to powstało w postępowaniu rejestrowym, w którym złożony został wniosek o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z o.o. z uwagi na to, że wpis został dokonany na podstawie nieważnej czynności prawnej. Czynnością tą było natomiast zdaniem wnioskodawcy podwyższenie kapitału zakładowego i wniesienie aportu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego na podstawie uchwały podjętej w zwykłej formie pisemnej a nie w formie aktu notarialnego.
Na skutek oddalenia wniosku przez referendarza sądowego i złożonej przez wnioskodawcę skargi na powyższe postanowienie, sąd rejonowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta