Przełożony wystawiając opinię, powinien skonsultować ją z radcą prawnym
Nowy naczelnik, wystawiając ocenę okresową urzędnika, powinien uwzględnić opinię jego nieformalnego zwierzchnika. Postępowanie pracodawcy w tym zakresie wyznaczają nie tylko przepisy, ale również panujące w zakładzie pracy zwyczaje.
Sąd rozpatrujący odwołanie od oceny okresowej nie jest uprawniony do jej podwyższenia, jeśli jest pozytywna. Gdy jednak uzna, że ocena nie została dokonana na podstawie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów, działa kasatoryjnie – uchyla ją. Obliguje to pracodawcę do jej ponownego sporządzenia.
Tak było w rozpatrywanej przez Sąd Okręgowy w Lublinie sprawie (wyrok z 23 maja 2018 r.). Dotyczyła ona urzędniczki mianowanej, zatrudnionej na stanowisku starszego specjalisty. Choć w opisie jej stanowiska zapisano, że czynności związane ze współpracą z radcą prawnym powinny zajmować łącznie 25 proc. czasu pracy kobiety, w rzeczywistości było to aż 80 proc. Opiniowała i poprawiała projekty decyzji, akty administracyjne i postanowienia. Każdego dnia wraz z radcą prawnym udzielała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta